2015
Hradišťánek, Morava
Folklorní soubor Hradišťánek byl založen legendárním primášem Hradišťanu Jaroslavem Staňkem již v roce 1955, takže v letošním roce slaví 60 let od svého vzniku. Město Uherské Hradiště, ve kterém působí, leží přímo v centru bohaté etnografické oblasti Moravské Slovácko. Tento kraj si do dnešní doby uchoval bohatost lidových tradic, takřka každá vesnice má svůj soubor, svůj tradiční kroj a typický tanec.
Dlouholetá a trpělivá práce vedoucích v souboru Hradišťánek přivedla do světa říkadel, písní, her, tanců a lidových zvyků stovky dětí několika generací. Soubor vždy vychází z původních kořenů, ale současně se snaží i o nové přístupy k prezentaci lidového folkloru na jevišti.Každoročně se účastní velké řady vystoupení, festivalů, charitativních akcí, pořádá výchovné koncerty, slavnostní premiéry – vždy tematicky zaměřené.
Soubor nežije jen folklorem, adoptoval již před lety indickou holčičku, které přispívá na vzdělání, děti sponzorují zvířátka v ZOO Zlín-Lešná.
V současné době má Hradišťánek 7 skupin a v nich přes 200 dětí ve věku od 4 do 17 let. MFF Tradice se tentokrát účastní skupina Hradišťánku IV, děti 8-10 leté, které spolu kamarádí, tančí a zpívají 4 roky. Mají za sebou první krůčky ve světě folkloru a začínají se seznamovat s tanci svého kraje. Jejich vedoucími jsou Jitka Čerstvá, Gabriela Častulíková, asistentka Šárka Čerstvá. Soubor doprovází CM Husličky a písničky při ZUŠ v Uherském Hradišti pod vedením p. učitele Pavla Štulíra, který rovněž vychoval v Uh. Hradišti již celou řadu vynikajících muzikantů a cimbálových muzik. Muziku primuje Marek Pavlica, syn současného primáše Hradišťanu, Jury Pavlici.
Boróka, Rumunsko
Folklórní soubor Boroka byl založen v roce 1997 na střední škole Eötvös József. Soubor tvoří tanečníci z Borsiky a Csillagvirágdské skupiny. Smyslem vytvoření skupiny bylo seznámení studentů, kteří pocházejí z 130 různých vesnic, s hudbou a tancem. Jejich zdrojem inspirace jsou Transylvánské tradice, které jsou velmi bohaté a různorodé.
Skupina Boroka působí v domovském městě v Maďarsku a účastní se také festivalů a akcí na Slovensku, v Srbsku, Rakousku, Polsku v Německu, Turecku a Finsku. Tancem všem přináší radost a doufají, že se jim povede ukázat vám to nejlepší z toho, co jako profesionální skupina umí. Všichni tanečníci jsou studenti téže školy a trénují ve volném čase. Jejich choreografie vytváří: Levente Hozó a Dénes Gábor.
Vedoucí tanečního souboru je Erzsébet Kelemen, zároveň profesorka maďarského jazyka a literatury.
KUD GIK “BANAT-PIONIR”-ZRENJANIN, Srbsko
Soubor byl založen roku 1976.Od svých počátků soubor pracuje na amatérské bázi a skrz lidové tance, písně a hudbu propaguje místní folklór z jejich území a okolí. V několika posledních letech se sdružilo až na 200 členů, aby s lidovou muzikou vystupovali na různých místech světa.
Soubor GIK “BANAT-PIONIR” se zúčastnil festivalů v Srbsku, Rumunsku, Maďarsku, Španělsku, Německu, Bulharsku, Itálii, Francii, na Ibize a I v daleké Venezuele.
Program tohoto souboru je autentický, všestranný a dynamický. Muzika doprovází výhradně na akustické nástroje. Soubor má ve svém repertoáru tance z oblastí: Vojvodiny, Srbska, Rumunska, Makedonie, Ruska a dalších. Soubor je schopný vystupovat celovečerní programy dlouhé 3 hodiny.
Soubor vyhrál několik cen na různých festivalech.
Indie Nrutyeshwar , Indie
Soubor "NRUTYESHWAR" vznikl s cílem předávat bohatství indického folklóru a vytvářet o něm povědomí mezi lidmi, kteří se zajímají o umění. Nrutyeshwar vznikl v roce 1989 jako uskupení mladých lidí z Bombaje, kteří chtějí uchovávat bohatství indické kultury a umění. Členové se většinou zabývají folklórními tanci, hudbou a uměním. Nrutyeshwar nabírá své členy na základních a středních školách po celém městě. Jsme si vědomi toho, že na mladé generaci dneška leží osud naší kultury zítřka. Jsme organizátory i účastníky mnoha festivalů doma v Indii a účastnili jsme se i mezinárodních festivalů v celé řadě zemí.
Náš ředitel, pan Shashin Mestry, se jako choreograf může pochlubit mnoha oceněními a jeho nadšení a zápal je pro náš soubor velkým přínosem.
Shashin Mestry je autorem choreografie tanců předváděných u příležitosti Dne republiky. Již tři roky po sobě tyto tance vyhrály ceny udělované vládou státu Maháráštra. Toto vystoupení se odehrává v přítomnosti indického předsedy vlády a prezidenta a všech dalších významných ústavních činitelů.
• Náš soubor obdržel ocenění za nejlepší účastnický soubor na mezinárodním folklórním festivalu v Port-Sur-Saône ve Francii v roce 2001.
Shashin Mestry obdržel cenu "Samaj Bhushan" za vynikající práci v oblasti kultury a umění od poslance Hon. Ram Naika.
Náš soubor vystupoval mnohokrát jak v Indii, tak v zahraničí. Za posledních 24 let jsme se účastnili mnoha mezinárodních folklórních festivalů v zemích, jako je například Francie, Španělsko, Belgie, Švýcarsko, Rakousko, USA, Polsko (účast na dvou dětských festivalech), Taiwan (účast na dvou dětských festivalech), Česká republika (dětský festival), Nizozemsko, Finsko, a v roce 2015 opět Španělsko a Nizozemsko.
Lialechki, Bělorusko
Běloruský taneční soubor Lialechki z Grodna je laureátem mnoha běloruských i zahraničních festivalů. V Běloruské encyklopedii jsou zapsáni jako laureáti 5. Mezinárodních her v Minsku. Repertoár obsahuje převážně dětské národní tance a hry, ale také estrádní vystoupení. V tancích chtějí ukázat lidové mistrovství svých předků, od těch nejjednodušších tanců až po ty nejsložitější. Jednotlivé tance se liší i mírou stylizace v přenesení na jeviště.
Uměleckou vedoucí je Naděžda Ivanovna Urjukina, pohybová výchova – Taťána Olegovna Urbanovič
Liptáčik, Slovensko
Folklórny súbor Liptov z Ružomberka dlhšiu dobu pociťoval potrebu detského súboru v Ružomberku, ktorý by vychovával a pripravoval budúcich členov pre súbor Liptov. Nakoľko pre detský súbor nebolo v tomto kolektíve vybudované krojové zabezpečenie ani finančné prostriedky na chod detského súboru, bolo nutné hľadať riešenie.
V auguste 2003 bolo uskutočnené jednanie medzi organizačným vedúcim folklórneho súboru Liptov Mgr. I. Littvom a riaditeľom Centra voľného času Elán v Ružomberku, Mgr. P. Svrčekom keďže uvedené centrum v predchádzajúcich rokoch organizovalo pre deti kurzy ľudového tanca a v jeho majetku bola i časť krojového vybavenia pre deti.
Po vzájomnej dohode tak začal od 1.9.2003 pracovať detský folklórny súbor pod názvom Liptáčik, ktorého cieľom sa stalo predovšetkým spracovávanie hier a tancov z dolného Liptova. Vedúcim súboru sa stal Mgr. I. Littva, tanečný pedagóg Michaela Apolenárová.
Za CVČ Elán so súborom spolupracovala D.Labudová. Hneď v prvých mesiacoch existencie bol nacvičený tanček k predvianočným zvykom z Liptovských Sliačov „Žiačik“, v choreografii I.Littvu, s ktorým súbor prvý krát vystúpil 28.11.2003 v Ružomberku na námestí Slobody v rámci Ondrejovského jarmoku a spoločne s FS Liptov vystupuje v meste Ružomberok pri Vianočných zvykoch, vynášaní Murieny a stavaní mája s tančekom v choreografii V.Littvu.
Od 1.9.2008 bola zriadená Súkromná základná umelecká škola ľudového tanca a hudby. Detský folklórny súbor Liptáčk od uvedeného dňa pracuje pod patronátom uvedenej školy.
Patrik a Hynek Hradeckých, dudáci z Domažlic
Ačkoliv jsou to mladí chlapci, budou zpívat v Chrudimi již poněkolikáté. Často město navštěvují a festival Tradice je pro ně prestižní záležitostí.
„Těšíme se. Jezdíme sem na Obžínky, jsou tu vždy skvělé akce" shodli se bratři.
Hynek bude hrát na dudy a Patrik na vozembouch. Chodské písničky jim pomáhal vybrat jejich učitel Vlastimil Konrády.
Hannat Ja Heikit, Finsko
Folklorni skupina Hannat Ja Heikit byla zalozena v roce 1991.
Jejich repertoar tvori tradicni finske folklorni tance obohacene o moderni choreografie.
Tento soubor uz vystupoval na mnoha mistech sveta, se svym souborem vystupovali po cele Evrope, v Mexiku, Jizni Korei a Egypte. Taktez byli nekolikrat v televiznich show.
Tanecni skupinu navstevuji tanecnici od utleho veku az po dospele a tento folklorni soubor se radi mezi top nejlepsi soubory v celem Finsku.
Hannat Ja Heikit take vystupuji casto ve skolach a pri vzdelavacich programech. V jejich tancich davaji duraz na tradice, kulturu a mistni zvyky.
Jejich poslanim je sirit tradicni zvyky a kulturu skrz jejich tanec.